Logo Przyjazny psycholog

Blog psychologiczny

Blog psychologiczny, Psycholog - porady, ciekawostki, wpisy.

Blog psychologiczny zawiera ciekawostki psychologiczne, wpisy, artykuły i publikacje z mojej codziennej praktyki. Serdecznie zapraszam na konsultację psychologiczną online w Bydgoszczy. 


Rodzaje medytacji

Autor - Magdalena Podolska

  Medytacja to pewna forma pracy z umysłem, która może prowadzić do zmiany sposobu myślenia i postrzegania świata. Różne tradycje i techniki medytacyjne mogą mieć różne cele, ale ogólnie rz (...)

Wypalenie zawodowe

Autor - Magdalena Podolska

Wypalenie zawodowe. Czym jest i jak sobie radzić?   Wypalenie zawodowe to stan emocjonalnego, psychicznego i fizycznego wyczerpania wynikający z długotrwałego stresu związanego z pracą. T (...)

Depresja

Autor - Magdalena Podolska

Depresja Depresja jest zaburzeniem nastroju i objawia się smutkiem, brakiem energii życiowej, utratą przyjemności, pesymizmem, zaburzeniami snu, zaburzeniami apetytu, chęcią izolacji, brakiem popęd (...)

Zaburzenie obsesyjno – kompulsywne (nerwica natręc…

Autor - Magdalena Podolska

Zaburzenie obsesyjno – kompulsywne (nerwica natręctw) To dla mnie przykre, bowiem od wielu lat nie mogę poradzić sobie z pewnym problemem. Próbowałem sam sobie pomóc ale nie osiągnąłem żadnej popra (...)

Choroba dwubiegunowa

Autor - Magdalena Podolska

Jak żyć z diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej? Jestem młodym mężczyzną kochającym życie. Chciałbym poznać dziewczynę, z którą mógłbym stworzyć trwały związek lecz obawiam się, że w moim przyp (...)

Problem z alkoholem...

Autor - Magdalena Podolska

Pani Zofia od wielu lat jest żoną i matką. Dzieci podorastały i wyprowadziły się już z domu. Wie, że mąż ją kocha, jest dobrym człowiekiem ale od zawsze miał problem z alkoholem. Gdy mąż miał ciągi (...)

Depresja poporodowa

Autor - Magdalena Podolska

Depresja poporodowa Wszystko zaczęło się po porodzie, po powrocie żony ze szpitala. Zamiast cieszyć się z narodzin naszego synka, Justyna była smutna, przygnębiona, rozdrażniona i często płakała be (...)

Stres i lęki

Autor - Magdalena Podolska

Stres, panika, niepokój, pobudzenie - to reakcja organizmu na niebezpieczeństwo lub zagrożenie. Krótkotrwały (kilka lub kilkanaście minut) stres wynikający z rzeczywistego zagrożenia nie jest groźn (...)

Prawo jazdy w wieku 50 lat

Autor - Magdalena Podolska

Na pięćdziesiąte urodziny moje dzieci zrobiły mi prezent, wykupiły kurs na prawo jazdy kat. B. Faktycznie, przecież nie chciałam obciążać dzieci, chciałam być samodzielna, chciałam jeździć samochode (...)

Problemy w związku

Autor - Magdalena Podolska

Problemy w związku Z tygodnia na tydzień odwlekam rozmowę z żoną bo nie wiem w jaki sposób mam ją przeprowadzić. Z drugiej strony doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jeżeli tego nie zrobię to w (...)

Psychoterapia w zawodzie psychologa

Autor - Magdalena Podolska

Psychoterapia / konsultacja psychologiczna USTAWA z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów Zgodnie z Ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa (...)

Test na depresję - Test Becka

Autor - Magdalena Podolska

Test na depresję - test Becka Test Becka, skala depresji Becka - to metoda diagnostyki stworzona przez Aarona Becka w 1961 roku. Jest to popularny i wiarygodny test dla osób, u których jest podejrz (...)

Nerwica

Autor - Magdalena Podolska

Nerwica - jakie są objawy i jak leczyć? Czym jest nerwica? Nerwica jest to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem różnorodnych objawów lękowych. Polega na nadmiernym i nieko (...)

Depresja czy spokój?

Autor - Magdalena Podolska

Czy depresja jest spokojem? Depresja w fazie obniżonego nastroju lub wyczerpania emocjonalnego  może być postrzegana przez inne osoby jako spokój. Jest to oczywiście mylne założenie.  Wra (...)

Stres i zaburzenie snu

Autor - Magdalena Podolska

Zaburzenia snu wywołane stresem  Zaburzenia snu mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem stresu. Stres może prowadzić do problemów ze snem poprzez zwiększone napięcie mięśniowe, podwyższone (...)

Zdrada w małżeństwie

Autor - Magdalena Podolska

Po kilku latach małżeństwa pani Justyna łapie się na tym, że od pewnego momentu jej związek przechodzi kryzys. Czuje, że między nią a partnerem jest dużo niedomówień, nieporozumień, nie rozmawiają ze (...)

Lęk społeczny

Autor - Magdalena Podolska

Lęk społeczny Uwolnić sie od lęku Już w podstawówce rozpoczęły się moje problemy, stroniłam od rówieśników, miałam tylko dwie najbliższe koleżanki, z którymi się jakoś dogadywałam. Odczuwałam lęk (...)

Jak psycholog może pomóc w egzaminie na prawo jazd…

Autor - Magdalena Podolska

Wsparcie psychologa - egzamin na prawo jazdy. Jak zdać egzamin na prawo jazdy i cieszyć się bezstresową podróżą własnym autem? Psycholog może pomóc osobie przygotowującej się do egzaminu na pr (...)

Trauma

Autor - Magdalena Podolska

Trauma. Czym jest i jak leczyć? Trauma jest terminem używanym do opisania nieprzyjemnego doświadczenia, które może mieć negatywny wpływ na osobę. Może to być zarówno doświadczenie fizyczne, np. wyp (...)

Szkodliwa plotka...

Autor - Magdalena Podolska

Pewnego razu towarzyszyłam chłopakowi podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Jeszcze przed egzaminem przyszedł do mnie na rozmowę. Poinformował mnie, że będzie oczekiwać na wywołanie na eg (...)

Niepokój

Autor - Magdalena Podolska

Niepokój Początkowo serce mi waliło, pociłam się, miałam duszności. Stresowałam się z byle powodu. Od jakiegoś czasu zaczęłam odczuwać w środku niepokój całym ciałem ale nie wiem z jakiego powodu t (...)

Inspirujące cytaty

Autor - Magdalena Podolska

INSPIRUJĄCE CYTATY PSYCHOLOGICZNE "Strach to tylko myśl". Joseph Murphy "Raduj się, bo każda chwila jest teraz i każde miejsce jest tutaj". Budda   "Nie jestem tym, co mi się przydar (...)

Depresja a dieta

Autor - Magdalena Podolska

Czy depresja zależy od diety? Jedzenie a depresja Depresja nie zależy bezpośrednio od diety, ale istnieje silne powiązanie między tym, co jesz a twoim samopoczuciem. Pewne badania sugerują, że die (...)

Egzamin na prawo jazdy - z praktyki psychologa...

Autor - Magdalena Podolska

Jeżeli uzyskałeś negatywną ocenę z egzaminu i chcesz porozmawiać o tym z psychologiem, nie krępuj się. Rozmowa pozwoli ci zrozumieć swoje reakcje i zachowania podczas egzaminu. Dzięki temu lepiej pora (...)

Depresja maskowana

Autor - Magdalena Podolska

Depresja maskowana Kiedy miałam 20 lat zaczęły się moje problemy zdrowotne. Miałam potworne bóle głowy i wysokie ciśnienie krwi. Zaczęłam podejrzewać, że może mam guza mózgu. Do tego doszły bóle w (...)

Mindfulness - techniki uważności

Autor - Magdalena Podolska

  Medytacja mindfulness (uważności) jest jedną z najbardziej popularnych i skutecznych technik medytacyjnych. Oto bardziej szczegółowy opis tej praktyki: Co to jest mindfulness? Mindfulness to (...)

Czy stres jest dobry?

Autor - Magdalena Podolska

Stres nie taki straszny... Tak.... ale jeśli nie jest emocją chroniczną lub traumatyczną. Stres to bardzo potrzebna emocja Dzięki niej wiemy, że trzeba podjąć działania. Stres jest konieczny do pr (...)

Skupiona na sobie - nieśmiałość

Autor - Magdalena Podolska

Po ukończeniu studiów, poszłam do pracy. W dwóch miejscach rekomendowanych przez wujka, pracowałam przez parę miesięcy, jednak zostałam zwolniona. Miałam poczucie porażki, czułam się przegrana, niep (...)

Harmonia wewnętrzna

Autor - Magdalena Podolska

  Wewnętrzna harmonia jest stanem równowagi, spokoju i zgodności pomiędzy różnymi częściami naszej osobowości, emocjami, myślami i wartościami. Oznacza to, że jesteśmy zintegrowani i w zgodzie z (...)

Chcę decydować sama o sobie

Autor - Magdalena Podolska

Jestem nauczycielem akademickim. Mam dobry kontakt ze studentami. Traktuję ich w sposób asertywny, nie mam problemu z organizacją zajęć. Moi studenci lubią mnie. Zajęcia dają mi dużo satysfakcji. W (...)

Zdradzana i oszukana

Autor - Magdalena Podolska

Mój mąż od początku małżeństwa mnie zdradzał ale ja dowiedziałam się o tym ostatnia. Przebaczałam Jakubowi zdrady dla dobra naszej córki. Przez 10 lat małżeństwa zawsze mnie krytykował. Ulegała (...)

Przyczyny niezdanego egzaminu na prawo jazdy

Autor - Magdalena Podolska

Jakie są najczęstsze przyczyny niezdanego egzaminu na prawo jazdy? Najczęstsze powody niezdanego egzaminu na prawo jazdy mogą obejmować: 1. Brak odpowiedniego przygotowania do egzaminu - kandydat (...)

Utrata pracy - stres

Autor - Magdalena Podolska

Pan Piotr pracował od wielu lat w dobrze prosperującej firmie. Był cenionym pracownikiem, odczuwał satysfakcję z wykonywanej pracy, był sumienny i pracowity. Pewnego dnia został wezwany na rozmowę do (...)

Samotność

Autor - Magdalena Podolska

Czasem brak jednej osoby sprawia, że świat zdaje się wyludniony.Alphonse de Lamartine Samotność w związku Kiedy poznałam Piotra, czułam się najszczęśliwszą kobietą na świecie. Marzyłam o takim męż (...)

Panika. Jak radzić sobie z paniką?

Autor - Magdalena Podolska

Przewlekły stres prowadzi do depresji, nerwicy a w skrajnych przypadkach do paniki. Jakie są sprawdzone techniki radzenia sobie z paniką?  Panika Panika to silne, nagłe uczucie lęku, strachu (...)

Brak partnerstwa w związku

Autor - Magdalena Podolska

Niekiedy jest tak, że po wielu wspólnie spędzonych latach jedno z małżonków dochodzi do wniosku, że nie jest w stanie dłużej żyć z drugą połówką, na takich zasadach jak było to kiedyś. Przykładowo (...)

Uzależnienie od aprobaty

Autor - Magdalena Podolska

Uzależnienie od aprobaty Od pewnego czasu mam stałego partnera. Złapałam się na tym, że bardzo zależy mi na jego aprobacie. Wcześniej w przeszłości starałam się zadowalać moich rodziców, właściwie (...)

Szantaż emocjonalny 

Autor - Magdalena Podolska

Szantaż emocjonalny  Nigdy nie myślałem, że napiszę o moim problemie. To dla mnie wstydliwe. Jestem dobrze zarabiającym mężczyzną, który nieźle radzi sobie w życiu. Jednak w życiu prywatnym ul (...)

Stres a ból głowy

Autor - Magdalena Podolska

Czy stres może powodować ból głowy?   Stres może prowadzić do różnych zmian fizjologicznych w organizmie, które mogą wywołać ból głowy. Głównymi przyczynami tego zjawiska są: 1. Napięcie mię (...)

Psychosomatyka

Autor - Magdalena Podolska

Psychosomatyka (choroby psychosomatyczne) - to najogólniej fizyczne objawy choroby wywołane przez negatywne myśli i emocje Do typowych chorób psychosomatycznych zalicza się: migrena choroby skó (...)

Skupienie na egzaminie

Autor - Magdalena Podolska

Po kolejnym niezaliczonym egzaminie praktycznym przyszedł do mnie na rozmowę pewien mężczyzna. Twierdził, że podczas ostatniego egzaminu na prawo jazdy nie zatrzymał się na skrzyżowaniu w momencie, gd (...)

Upodobania seksulane

Autor - Magdalena Podolska

Wydawałoby się, że od wielu lat dwoje ludzi żyje ze sobą zgodnie, w poczuciu szczęścia. Jednak jedno z nich skrywa swoją tajemnicę, o której nikt nie wie. Przykładowo pod nieobecność żony, mężczyzn (...)

Stres i nadmiar obowiązków w pracy

Autor - Magdalena Podolska

Stres i nadmiar obowiązków w pracy Stres i nadmiar obowiązków w pracy mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. Osoby, które doświadczają nadmiernego stresu w pracy cz (...)

Jak zdać egzamin na prawo jazdy

Autor - Magdalena Podolska

Jak zdać egzamin na prawo jazdy i nie stresować się?  Jest kilka sposobów, które mogą pomóc zdać egzamin na prawo jazdy i zarazem zmniejszyć stres związany z nim: 1. Przygotowanie się od (...)

Krytyka

Autor - Magdalena Podolska

Krytyka  Od kiedy pamiętam byłam porównywana do starszej siostry. To ona była tą ładną, zgrabną, inteligentną i pracowitą dziewczyną. Zawsze stawiano mi ją za wzór do naśladowania. Starałam si (...)

Stres podczas windykacji lub egzekucji komorniczej

Autor - Magdalena Podolska

Windykacja oraz egzekucja komornicza jest procesem niezwykle stresogennym. Jak sobie radzić?  Windykacja jest procesem niezwykle stresogennym. Nierzadko oprócz naruszania dóbr osobistych klien (...)

Podwójne życie w związku - zdrada

Autor - Magdalena Podolska

Od wielu lat byłam w nieformalnym związku z Michałem ale traktowałam go jak męża. Roku temu dowiedziałam się, że mój partner prowadzi podwójne życie. Powiedział, że się zakochał. Rozstaliśmy się. Po (...)

Ekshibicjonizm emocjonalny

Autor - Magdalena Podolska

Ekshibicjonizm emocjonalny Nie wiem jak mam postąpić. Od wielu lat czuję się upokarzany przez moją żonę kiedy jesteśmy w towarzystwie. Niechętnie to robię ale gdy wychodzimy do rodziny, znajomych p (...)

Psychoterapia

Autor - Magdalena Podolska

Psychoterapia - czym jest? Psychoterapia to proces terapeutyczny, którego celem jest pomoc osobom w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi, psychicznymi i społecznymi. Polega na spotkani (...)

Brak pewności siebie

Autor - Magdalena Podolska

W pomieszczeniu gdzie kandydaci na kierowców oczekują na wywołania na egzamin, zwróciła się do mnie pewna pani. Powiedziała: „Proszę pani, kilkakrotnie słyszałam jak pani mówi do nas o powodach nie (...)

Jak poradzić sobie z lękiem?

Autor - Magdalena Podolska

Istnieje wiele skutecznych metod psychologicznych, które pomagają w radzeniu sobie z lękiem. Oto niektóre z najważniejszych: 1. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) - CBT jest jedną z najskuteczni (...)

Ekshibicjonizm seksualny

Autor - Magdalena Podolska

Ekshibicjonizm emocjonalny Ludzie uważają, że jestem szczęściarzem, bo mam kochającą rodzinę, interesującą pracę, pasje. Jednak żyję w ciągłym napięciu jak na bombie, bo nie wiem czy moja tajemnica (...)


[porada psychologa w Bydgoszczy, psychoterapia Bydgoszcz, psycholog online Bydgoszcz, leczenie depresji Bydgoszcz, Magdalena Podolska psycholog, stres i napięcie - porada psychologa, konsultacja psychologiczna w Bydgoszczy] 

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Imiona i nazwiska są fikcyjne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa. Wszelkie przedstawione zdarzenia i osoby są fikcyjne.

Obraz autorstwa pressfoto na Freepik

Popularne słowa kluczowe...