Logo Przyjazny psycholog

PRZYKŁADOWE PYTANIA DO PSYCHOLOGA OnLine

Przykładowe pytania do psychologa online

NERWICA - JAK LECZYĆ NERWICĘ? JAKIE SĄ OBJAWY NERWICY? 

Nerwica jest to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem różnorodnych objawów lękowych. Polega na nadmiernym i niekontrolowanym stresowaniu się, obawach, fobii, niepokoju oraz lęku przed różnymi sytuacjami lub przedmiotami. Najczęściej nerwica objawia się w postaci napadów paniki, lęków natrętnych, fobii społecznej, fobii specyficznych, lęku przed oddzielaniem się od bliskich, czy też lęku przed wystąpieniem jakichś nieprzyjemności.

Leczenie nerwicy obejmuje psychoterapię, farmakoterapię, terapię poznawczo-behawioralną oraz różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Terapia psychologiczna online jest skuteczną i trwałą metodą leczenia nerwicy. 

STRES W PRACY, JAK SOBIE RADZIĆ?

Stres to reakcja / zachowanie na wszelkie bodźce (stresory), których doświadczamy. Reakcja zachodzi w sferze biologicznej, psychologicznej. Ciało warunkuje się i uczy reakcji. Zapamiętana przez ciało reakcja na zdarzenie, np. na niemiłą sytuację, zagrożenie jest odtwarzana w przyszłości na skutek podobnych zdarzeń lub bodźców. Krótkotrwały (kilka lub kilkanaście minut) stres wynikający z rzeczywistego zagrożenia nie jest groźny. Jest ważny i pełni istotną funkcję. Pozwala ciału w wyniku wydzielania odpowiednich hormonów, w tym adrenaliny i kortyzolu na odpowiednie działanie (walka, obrona, ucieczka).

Najważniejszym aspektem w terapii psychologicznej jest uświadomienie sobie, że stres nie wynika z warunków pracy, otoczenia, nie wywołują go sytuacje czy ludzie. Jest to reakcja naszego umysłu i ciała na bodźce zewnętrzne lub myśli. Zatem tzw. radzenie sobie ze stresem polega na wypracowaniu odpowiednich reakcji i interpretacji. Jeśli osoba jest w trybie reaktywnym (obrona) a nie w trybie kreacji - to będzie odczuwała stres. Stres będzie wynikał z poczucia zaatakowania a co za tym idzie ciało przejdzie w stan obrony i wyzwolenia hormonów stresu (adrenaliny, kortyzolu itd).

DEPRESJA. CZY DEPRESJA JEST ULECZALNA?

Jestem permanentnie zmęczona. Nie mam energii. Dowiedziałam się od przyjaciółki, że to mogą być objawy depresji. Początkowo sądziłam, że moje zmęczenie wynika z choroby. Wykonałam jednak badania krwi, USG, EKG, odbyłam konsultację kardiologiczną i neurologiczną. Okazało się, że jestem całkowicie zdrowa. Lekarz zasugerował kontakt z psychologiem i że może to być problem psychosomatyczny. W jaki sposób sprawdzić czy mam objawy depresji i czy może Pani mi pomóc? Czy depresja jest uleczalna? Czy terapia psychologiczna pozwala wyeliminować depresję? 

Tak. Terapia z psychologiem jest bardzo skuteczna w leczeniu depresji.  Zapraszam. 

PANIKA I LĘK W KOŚCIELE ORAZ PODCZAS ZGROMADZEŃ PUBLICZNYCH

Ostatnio odczuwam lęk w kościele oraz podczas zgromadzeń publicznych w salach. Pojawia się bicie serca, mam wrażenie, że zaraz stracę przytomność. Moje ciało zaczyna się pocić i czuję napięcie. Czuje drżenie rąk i nóg. Jest mi duszno. Nie mogę opanować tego niemiłego uczucia, które jest silniejsze ode mnie. Zaczynam się bać a stres dosłownie obezwładnia moje ciało. Na początku myślałam, że to objawy jakiejś choroby ale później poczytałam, że takie objawy towarzyszą panice i lękom. Czy psychoterapia będzie skuteczna?

Jak najbardziej tak. Zapraszam do konsultacji! 

RÓŻNICA WIEKU W ZWIĄZKU

Moja córka od pewnego czasu spotyka się z dużo starszym od siebie mężczyzną. Nasze rozmowy przeważnie kończą się kłótnią. Jak mam z nią rozmawiać by zrozumiała, że dokonała niewłaściwego wyboru?


Mam 27 lat. Jestem samodzielną, nowoczesną kobietą. Podoba mi się starszy o 15 lat facet. Czy to normalne i jakie wiążą się ryzyka dla mnie? Faceci w moim wieku są dla mnie "dziecinni". 

KRYZYS CZY ROZWÓD?

Byłam wiele lat w związku. Mój partner odszedł ode mnie do młodszej kobiety. Dzwoni jednak do mnie. Czuję się fatalnie, jestem wściekła, że tak mnie potraktował. Chce się z nim rozwieźć, ale nie wiem jak sobie z tym wszystkim poradzę. Nie wiem czy rozwód jest dobrym rozwiązaniem. Czuję, że mamy kryzys, że coś wypaliło się między nami. Czy psychoterapia jest w stanie mi pomóc?

Tak. Terapia jest bardzo skuteczna i dogłębna. 

SYN HOMOSEKSUALISTĄ

Dowiedziałam się, że mój syn jest homoseksualistą. Zawsze chciałam by poznał dziewczynę i założył normalną rodzinę. Nie mogę pogodzić się z tym, trudno mi zaakceptować fakt, że ma partnera. Co robić?

Zapraszam do konsultacji. Chętnie pomogę. 

CZY JESTEM HOMOSEKSUALISTĄ?

Mam 18 lat. Nie interesują mnie intymne relacje z kobietami. Nigdy mnie nie ciągnęło do dziewczyn. Podobają mi się mężczyźni. Czy jestem homoseksualistą? Czy to normalne? 

Zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogę. 

EGZAMIN NA PRAWO JAZDY. DLACZEGO NIE MOGĘ ZDAĆ EGZAMINU NA PRAWO JAZDY?

Podchodzę do egzaminu praktycznego na prawo jazdy ósmy raz. Instruktor mówi, że mam umiejętności i powinnam już dawno zdać egzamin. Dwa pierwsze egzaminy oblałam na mieście, kolejne na placu manewrowym. Im częściej podchodzę do egzaminu, tym bardziej się stresuję. Mam wrażenie, że nigdy go nie zdam. Co robię nie tak? Czy psycholog może mi pomóc?

Jak najbardziej. Przepracowanie mechanizmów psychologicznych na terapii jest bardzo skuteczne. 

ZDRADA W MAŁŻEŃSTWIE. JAK PORADZIĆ SOBIE ZE ZDRADĄ?

Odkryłam, że mój mąż ma kochankę. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że mąż później wraca z pracy. Tłumaczy się dodatkową pracą w związku z pandemią. Jednak przypadkowo wysłał do mnie SMS, w którym była informacja o spotkaniu przy winie adresowana do innej kobiety. Poza tym mąż stracił zainteresowanie moją osobą. Na razie mąż nic nie wie o moich podejrzeniach. Chciałabym z nim o tym porozmawiać. Mamy małą córeczkę i mieszkanie w kredycie. Kocham go i zależy mi na naszym związku. Potrzebuję wsparcia i porady psychologa. Dręczą mnie różne pytania, np. czy wprost porozmawiać z mężem, czy jeszcze zaczekać? Może powinnam zasugerować w inny sposób moje obawy? Jestem coraz bardziej zaniepokojona.

STRES W PRACY. JAK PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM W PRACY? 

Pracuję w dużej korporacji finansowej. Ciągłe zwiększanie planów sprzedażowych i naciski kierownika sprzedaży wywołują u mnie silny stres. Dochodzi do tego, że często boli mnie głowa i żołądek. Od miesiąca zażywam ziołowe tabletki na uspokojenie bez recepty. Trochę pomagają ale i tak czuję duże napięcie. W weekendy dużo śpię i nie mam energii. W niedzielę wieczorem zaczynam już czuć niepokój przed pracą w poniedziałek. Czy konsultacja psychologiczna może mi pomóc? Jaki byłby koszt porady?

DLACZEGO NIE MOGĘ ZDAĆ NA PRAWO JAZDY?

Mam problem ze zdaniem egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Stres powoduje, że podczas jazdy na mieście jestem cały sparaliżowany. Popełniam błędy pomimo tego, że podczas jazdy z instruktorem wykonuję zadania prawidłowo. W jaki sposób mogę poradzić sobie ze stresem? Czy mogę zażyć jakieś środki, np. tabletki na uspokojenie? Czy konsultacja psychologiczna może mi pomóc i w jakim czasie?

Umów wizytę OnLine >>

[Psycholog Bydgoszcz, psycholog online, porada psychologa online, teleporada psychologiczna, psycholog przez Internet, psychoterapia Bydgoszcz, eliminacja: stres, lęk, panika, napięcie, smutek, depresja, psychologia]

Obraz autorstwa cookie_studio na Freepik

Popularne słowa kluczowe...