Logo Przyjazny psycholog

Niekiedy jest tak, że po wielu wspólnie spędzonych latach jedno z małżonków dochodzi do wniosku, że nie jest w stanie dłużej żyć z drugą połówką, na takich zasadach jak było to kiedyś.

Brak partnerstwa w związku

Przykładowo, kobieta konfrontuje się z tym, że przez wiele lat partner decydował o ważnych sprawach dotyczących ich małżeństwa i było jej z tym dobrze: gdzie pojadą na wakacje, z jakimi znajomymi będą utrzymywać kontakty, na co przeznaczą zarobione pieniądze itd. Dochodzi do wniosku, że nigdy samodzielnie nie dokonała opłat za mieszkanie. Chce mieć wpływ na to gdzie spędzą wakacje, bo przecież i ona ma swoje pragnienia. Teraz chce być partnerem wobec męża ale nie wie jak mu o tym powiedzieć. Obawia się z jego strony braku zrozumienia, akceptacji, krytyki wyśmiania. W pracy jest spełniona, realizuje się, jest asertywna do ludzi.
Powodem takiego funkcjonowania w związku może być model wychowania w domu rodzinnym, np. matka o niczym nie decydowała a ojciec był dominujący. Wtedy można nieświadomie wejść w podobny układ z partnerem w dorosłym życiu.

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Imiona i nazwiska są fikcyjne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa. Wszelkie przedstawione zdarzenia i osoby są fikcyjne.

Popularne słowa kluczowe...