Logo Przyjazny psycholog

Niepokój, stres, lęki - pomoc psychologa.

Stres, panika, niepokój, pobudzenie - to reakcja organizmu na niebezpieczeństwo lub zagrożenie.

Krótkotrwały (kilka lub kilkanaście minut) stres wynikający z rzeczywistego zagrożenia nie jest groźny. Jest ważny i pełni istotną funkcję. Pozwala ciału w wyniku wydzielania odpowiednich hormonów, w tym adrenaliny i kortyzolu na odpowiednie działanie (walka, obrona, ucieczka).

Problem polega jednak na tym, że długotrwałe lub częste wydzielanie hormonów stresu powoduje różne choroby psychosomatyczne, wysokie ciśnienie, zaburza pracę całego ciała, wszystkich organów.

Myśli a lęki

Ponieważ ciało jest bardzo obiektywne nie odróżnia realnego zagrożenia od zagrożenia wyimaginowanego w umyśle.

Zatem każda myśl może spowodować reakcję stresową, panikę, napięcie - pomimo tego, iż nie występuje realne zagrożenie. 

Ciało warunkuje się i uczy reakcji. Zapamiętana przez ciało reakcja na zdarzenie, np. na niemiłą sytuację, zagrożenie jest odtwarzana w przyszłości na skutek podobnych zdarzeń lub bodźców.

W opanowaniu paniki lub stresu wynikającego z myśli i uwarunkowanych reakcji ciała pomaga interpretacja bodźca lub zdarzenia.

Ponieważ myśl może wywołać natychmiastową reakcję ciała i wyzwolenie hormonów stresu to aby przerwać tę reakcję można zastosować bardzo powolne głębokie wdechy i wydechy. Jeżeli jest taka możliwość, można również zastosować intensywną aktywność fizyczną, na przykład skakanie, bieganie, taniec. Taka technika spowoduje przekierowanie myśli oraz zniweluje substancje chemiczne, które zostały wydzielone w organizmie w celu obrony, ataku, ucieczki.

Myśli, które wywołują stresową reakcję organizmu i emocje należy zaakceptować i obserwować. Skupianie się na nich i walka z nimi tylko pogorszy sytuację.

Ocenianie, krytykowanie, osądzanie, lub nawet wyrażanie swoich poglądów jako absolutnie prawdziwych, powoduje reakcję ego, polegającą na obronie własnych opinii. Obrona oznacza, że ego jest zaatakowane a w związku z tym inicjuje walkę, wskutek czego dochodzi do produkcji w ciele hormonów stresu - dokładnie jak podczas realnego i fizycznego zagrożenia. 

W przypadku potrzeby wsparcia psychologa w Bydgoszczy, opanowania stresu, lęku i napięcia - rekomendujemy rozmowę / konsultację z psychologiem również online. Zapraszam w Bydgoszczy oraz online..

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Imiona i nazwiska są fikcyjne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa. Wszelkie przedstawione zdarzenia i osoby są fikcyjne.

[psycholog w Bydgoszczy, leczenie paniki w Bydgoszczy, stres Bydgoszcz psycholog, psychoterapia online, psychoterapia w Bydgoszczy, napięcie emocjonalne]

Obraz autorstwa macrovector na Freepik

Popularne słowa kluczowe...