Logo Przyjazny psycholog

Przewlekły stres prowadzi do depresji, nerwicy a w skrajnych przypadkach do paniki. Jakie są sprawdzone techniki radzenia sobie z paniką? 

Panika. Atak paniki. Porada psychologa.

Panika

Panika to silne, nagłe uczucie lęku, strachu, niepokoju lub dezorientacji, które może pojawić się w sytuacjach stresowych, zagrożeniach, nieprzewidywalnych sytuacjach lub pod wpływem niezwykłych okoliczności. Objawy paniki mogą obejmować przyspieszone bicie serca, trudności w oddychaniu, pocenie się, drżenie ciała, uczucie oszołomienia, mroczki przed oczami, nudności, zawroty głowy itp. Osoba doświadczająca paniki może mieć również trudności w normalnym funkcjonowaniu, podejmowaniu decyzji lub rozumowaniu logicznym.

Skutecznym sposobem na leczenie i opanowanie paniki jest skorzystanie z różnych technik relaksacyjnych. Oto kilka przykładów:

1. Diaphramatyczne oddychanie: Skoncentruj się na wolnym i głębokim oddychaniu przez nos. Powinieneś odczuwać, jak powietrze wypełnia brzuch i rozpiera go. Następnie powoli wydychaj powietrze przez usta. Powtórz ten proces kilka razy, wiedząc, że skoncentrowanie się na oddechu może pomóc złagodzić objawy paniki.

2. Progresywna relaksacja mięśni: Zacznij od jednej grupy mięśni, najczęściej od głowy lub stóp. Świadomie napięcie i rozluźnienie mięśni, jednocześnie skupiając się na uczuciu relaksu w każdej grupie mięśniowej. Powtarzaj ten proces, przesuwając się stopniowo po całym ciele.

3. Medytacja: Usiądź w spokojnym i cichym miejscu, zamknij oczy i skoncentruj się na jednej myśli, słowie lub obrazie. Jeśli skupienie się na czymś stałym przynosi ci trudność, skup się na oddechu lub powtarzaj spokojne mantry. Medytacja może pomóc zatrzymać napady paniki i wprowadzić spokój.

4. Używanie technik wizualizacyjnych: Wyobraź sobie, że jesteś w spokojnym i bezpiecznym miejscu. Może to być plaża, las lub inny ulubiony teren. Skoncentruj się na każdym szczególe, wizualizując jak najbardziej szczegółowo. Ta technika pomaga opanować panikę, przenosząc uwagę na pozytywne i kojące obrazy.

5. Pisanie dziennika: Pisanie o swoich uczuciach i myślach może pomóc w zrozumieniu i opanowaniu paniki. Spisanie swojej paniki może pomóc w identyfikacji jej przyczyn i szukaniu zdrowszych strategii radzenia sobie z nią.

Ważne jest, aby znaleźć technikę relaksacyjną, która działa dla ciebie i regularnie ją praktykować. Jeśli twoje objawy paniki nie ustępują lub są silne, warto porozmawiać z psychologiem. 

Inne treści związane z paniką: panika 

W przypadku potrzeby wsparcia psychologa, opanowania stresu, paniki,  lęku i napięcia - rekomendujemy rozmowę / konsultację z psychologiem online. Zapraszam.

 

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Imiona i nazwiska są fikcyjne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa. Wszelkie przedstawione zdarzenia i osoby są fikcyjne.

Popularne słowa kluczowe...