Logo Przyjazny psycholog

Depresja

Depresja maskowana

Depresja jest zaburzeniem nastroju i objawia się smutkiem, brakiem energii życiowej, utratą przyjemności, pesymizmem, zaburzeniami snu, zaburzeniami apetytu, chęcią izolacji, brakiem popędu seksualnego.  Jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie możemy podejrzewać depresję.

Depresję można skutecznie zastąpić pełnią życia, radości i energii :-)

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Co znaczy, że mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu. Sama wola nie pozwala się z tego wydostać. Depresję trzeba leczyć. Optymistyczną informacją dla osób w depresji jest potwierdzona wysoka skuteczność terapii i wsparcia psychologa. Ponadto wsparcie psychologa prowadzi do trwałych efektów. 

Należy pamiętać, że nie każde uczucie przygnębienia, smutku, żalu, braku energii  jest równoznaczne z depresją. Przejściowe lub chwilowe złe samopoczucie, które pojawia się w reakcji na wydarzenia życiowe, może zdarzyć się każdej osobie.

Jakie czynniki powodują depresję?  

Depresja jest złożonym zaburzeniem. Na poziomie biologicznym depresja wynika z zaburzeń w produkcji neuroprzekaźników, takich, jak serotonina i noradrenalina, Dlatego psychiatrzy stosują leki, które wpływają na poszczególne neuroprzekaźniki.  Takie rozwiązanie jest czasami niezbędne aby przerwać bardzo niebezpieczny stan pacjenta, jednak nie rozwiązuje problemu w dłuższej perspektywie.  W szerszym ujęciu aby skutecznie wyleczyć depresję należy jednak znaleźć przyczynę zarówno biologiczną jak i psychologiczną w  występowaniu objawów charakterystycznych dla depresji. Głównymi, początkowymi czynnikami wywołującymi depresję są bez wątpienia stresory a więc długotrwały stres (np. stres w pracy, na uczelni) lub bardzo silny stres np. śmierć bliskiej osoby, rozwód. Terapia i wsparcie psychologa bardzo skutecznie wpływają na wykrycie głównych inicjatorów depresji i zmianę stylu życia, co prowadzi do powrotu pacjenta do pełni życia i odczuwania radości. 

W rozwoju depresji charakterystyczne są fazy rozwoju tej choroby. W pierwszej fazie mamy do czynienia z  obniżeniem nastroju. W kolejnych fazach pacjent przestaje odczuwać radość życia a następnie pojawiają się problemy ze snem, izolacja, lęki, brak apetytu, objawy somatyczne - w tym podejrzenie udarów, zawałów, raka itd.

Emocje towarzyszące depresji

Emocja to subiektywne doświadczenie wewnętrzne, uczucie obejmujące zarówno sferę psychiczną (np. wzruszenie, podniecenie, niepokój) jak i ciała (np. przyspieszona akcja serca, zlewne poty, drżenie mięśni). 

Emocje charakterystyczne dla depresji to: przygnębienie, żal, smutek, ciągły obniżony nastrój, wewnętrzna pustka, frustracja, zniechęcenie, rozpacz, brak energii witalnej, poczucie, że obecny stan jest karą, poczucie wstydu oraz winy, zaprzeczanie odczuwanego smutku, negowanie swojego stanu, chwiejny nastrój, niemożność odczuwania radości, smutek, senność w ciągu dnia, bezsenność w nocy, gonitwa myśli, zadręczanie się różnymi sytuacjami, drażliwość, wybuchy gniewu.

Emocje o określonych "wibracjach" łączą się. Dotyczy to emocji negatywnych oraz pozytywnych. Jak widać powyżej, negatywne emocje tworzą specyficzne i charakterystyczne grupy. Można powiedzieć, że złość, żal, negatywizm, smutek, obniżony nastrój, brak energii, obwinianie, upokorzenie, niepokój itd. są charakterystyczne dla depresji. Natomiast emocje pozytywne takie jak radość, pokój, energia życiowa, optymizm, zaufanie itp. tworzą drugi biegun.

Na czym polega pomoc psychologiczna w depresji?

W swojej praktyce, podczas terapii i konsultacji staram się wspólnie z pacjentem odszukać źródło depresji. Przyczyn depresji może być bardzo wiele i mogą być związane z dzieciństwem, środowiskiem rodzinnym, środowiskiem pracy, uwarunkowaniami, bardzo dużym stresem lub stresem przewlekłym. Główną przyczyną depresji jest podłoże emocjonalne. Emocje są językiem ciała w odróżnieniu od myśli, które są językiem umysłu. Każda myśl wywołuje emocje. Bardzo często mamy do czynienia z podświadomymi mechanizmami, które zostały wyparte lub zaprzeczone. Znalezienie przyczyn depresji jest kluczowe w dalszym procesie leczenia i najczęściej zmiany stylu życia. 

Moi pacjenci już po kilku rozmowach czują dużą ulgę i lekkość. Mija napięcie oraz życiowe przytłoczenie. Pojawia się radość życia oraz nowa energia. Pacjent "wibruje" w zakresie pozytywnych emocji.

Zapraszam do konsultacji. 

Powiązane artykuły:

Depresja maskowana

Czy stres jest dobry?

Depresja poporodowa

Niepokój Lęk społeczny

Test na depresję - Test Becka

Depresja a dieta

W przypadku potrzeby wsparcia psychologa między innymi w depresji, opanowania stresu, lęku i napięcia - rekomendujemy rozmowę / konsultację z psychologiem online. Zapraszam.

[depresja, jak pokonać depresję, leczenie depresji, pomoc psychologa w depresji]

Umów wizytę OnLine >>

Popularne słowa kluczowe...