Windykacja oraz egzekucja komornicza jest procesem niezwykle stresogennym. Jak sobie radzić? 

Stres podczas windykacji

Windykacja jest procesem niezwykle stresogennym. Nierzadko oprócz naruszania dóbr osobistych klienta, windykacja może być prowadzona w sposób wywołujący stres i napięcie. 

Windykatorzy często używają następujących technik:

- zastraszanie, które ma spowodować lęki i strach, w celu wymuszenia zapłaty lub wydania przedmiotu

- nękanie (nachodzenie, telefony, SMS, maile, listy)

- wypytywanie sąsiadów o dłużnika

- groźby

Wszystkie te czynności mają jeden cel: zmusić klienta do określonych zachowań. Decyzje podejmowane nagle, w stresie lub z lęku najczęściej są irracjonalne i mogą prowadzić do szkody po stronie klienta. Człowiek zastraszony jest gotowy do podpisania i zaakceptowania niekorzystnych warunków umowy, ugody, porozumienia.

W jaki więc sposób poradzić sobie ze stresem i windykacją?

  • nie podejmować decyzji w napięciu, bez przemyślenia, w stresie i pod wpływem emocji
  • w przypadku zastraszania i nacisków ze strony windykatora, informować, że naruszane są dobra osobiste oraz poinformować, że potrzebny jest dodatkowy czas na zgromadzenie środków finansowych i zweryfikowanie stanu faktycznego, rozrachunków, wpłat, korespondencji
  • komunikować się na piśmie, co najmniej w drodze SMS, e-maila - taka forma kontaktu gwarantuje skuteczność składanych oświadczeń woli; nie składać deklaracji bez przemyślenia
  • "dać sobie czas" na przemyślenie sprawy pod kątem prawnym oraz opanować emocje

 

W przypadku potrzeby wsparcia psychologa, opanowania stresu, lęku i napięcia - rekomendujemy rozmowę / konsultację z psychologiem również online. Zapraszam.

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Imiona i nazwiska są fikcyjne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa. Wszelkie przedstawione zdarzenia i osoby są fikcyjne.